חסד של אמת​

ועדת חסד של אמת

בוועד המרכזי לקהילת אנוסי משהד בישראל פועלת וועדת "חסד של אמת" .

מטרת הוועדה , לסייע למשפחות המשהדיות שאחד מבני משפחתם הלך לעולמו בהבאת הנפטר לקבר ישראל , זאת כשאין באפשרות למשפחה לדאוג לסידורים אלה לבדם . מלבד זאת , הוועד המרכזי לקהילת אנוסי משהד בישראל מקבל מחברא קדישא הקצאת חלקות קבורה למען הקהילה המשהדית והמשפחה האבלה יכולה לפנות ולבקש לקבור את הנפטר / ת בחלקה המשהדית . לעת עתה , החלקה שהוקצתה לוועד המרכזי לטובת בני הקהילה הינה בקרית שאול בקבורת סנהדרין .
במידה ומשפחה משהדית מעוניינת בסידור לוויה , עליה לפנות בדחיפות לאחד מחברי וועדת חסד של אמת שבוועד המרכזי על מנת שיתחילו בהכנות הדרושות . חברים אלה ינחו את המשפחות בכל הקשור לסידורי הקבורה והוצאת תעודת פטירה .
אנו ממליצים שהמשפחה האבלה יקבעו איש קשר מטעמם שיפעל מול אנשי חסד של אמת על מנת שברגעים כל כך קשים לא יהיו מעורבים יתר על המידה בבירוקראטיה של הטיפול בנפטר / ת .
לצורך טיפול בסידורי הלוויה ובהליכים שמסביב , מומלץ ליצור קשר עם אחד מחברי חסד של אמת הקרובים למקום מגורי הנפטר . זכרו שלא תמיד כל החברים בוועדה זמינים ובמידה ואין מענה אצל אחד מהחברים ואו החבר מתנצל שאינו זמין לטפל בסידורים , ליצור קשר עם חבר נוסף הקרוב לאזור המגורים .

משפחות משהדיות אבלות שאין ביכולתם לטפל בהכנת מודעות אבל , יוכלו לפנות בבקשה לטלפון : 052-5773573 . כמו כן ניתן לבקש לפרסם את הפטירה ואת מסע הלוויה וניחום אבלים , בטלפון זה .משפחות משהדיות ( לאו דווקא אבלות ) המעוניינות לרכוש חלקת קבר שלא בהסדר מול ביטוח לאומי , מוזמנות ליצור קשר עם קברי חסד של אמת בירושלים ( מר זבולוני + מר לוי ) .

משהדים בהר הזיתים שמצבתם הושחתה
בית העלמין קהילת משהד הר הזיתים

קבורה רוויה בישראל

בשנים האחרונות ולאור מצוקה בקרקע להקצאה לבתי עלמין , החל המשרד לשרותי הדת לעודד קבורה רוויה על מנת לאפשר חסכון בקרקעות בהשוואה למצב הקיים של קבורת שדה . מהלך זה התאפשר לאחר החלטת הממשלה ולאחר הדו"ח של מבקר המדינה בנושא מצוקת קרקעות לקבורה  בעיקר בערים גדולות כגון ירושלים , חיפה , גוש דן , והשרון . כיום נפטרים בישראל כמאה בני אדם בכל יום והוצרכו עבורם בקבורת שדה דונם קרקע לכל 270 נפטרים , כלומר הקצאת 250 דונם קרקע מדי שנה לקבורה בבתי עלמין . בתי עלמין רבים כיום סגורים לקבורה לאזרחים , מלבד אלה שרכשו בהם חלקות עודם בחיים . בין בתי עלמין הסגורים במרכז הארץ ניתן לציין את קרית שאול , סגולה , ועוד . עם ההחלטה למעבר לקבורה רוויה ניתן לפתוח חלקית את בתי עלמין אלה לסוגים מסוימים של קבורה רוויה , בעיקר לקבורת סנהדרין ( ראה להלן ) . כאמור , בעקבות החלטת הממשלה , יזם המשרד לשירותי הדת מיזם לקבורה רוויה . המיזם הינו עפ"י כללי ההלכה היהודית ובאישור הרבנות הראשית לישראל . המיזם מיושם בשלב הראשון בערים שבהן קיימת מצוקת קרקעות , בעיקר בירושלים , חיפה והקריות , גוש דן רבתי , והשרון . בשיטות השונות של קבורה רוויה ניתן לקבור עד 2500 נפטרים בכל דונם אדמה מול 270 נפטרים בלבד בקבורת שדה .

 

מה זה קבורה רוויה ובאיזה אופנים ניתן לקבור בקבורה רוויה ?
  • קבורת מכפלה
    בשיטה זו טומנים בקבר שדה רגיל שני נפטרים בחלקה ( מומלץ מאד לבני זוג ) , זאת באמצעות העמקת החפירה . ניתן לעשות מצבה וציון קבר כפול או בודד לשני הנפטרים בחלקה .
  • קבורת רמה
    בשיטה זו , בונים מבנה רב קומות ( המכונה בפי האנשים " קניון " ) . ניתן לעלות מקומה לקומה במדרגות . בכל קומה ניתן לקבור את הנפטר בקבורת שדה ואו בקבורת המכפלה . גם כאן ניתן לעשות מצבה וציון קבר כפול או בודד למקום , בהתאם ליעוד ( אדם בודד או זוג נפטרים ) .
  • קבורת סנהדרין
    בשיטה זו בונים קירות שישמשו כמערות קבורה ובהם מכינים חללים ייעודיים ובהם טומנים את הנפטר במיטות מיוחדות המוחדרות לחללים הללו . על קיר החלל ניתן לעשות מצבה וציון קבר לנפטר .שיטה זו היתה נהוגה בתקופת הסנהדרין ומכאן הכינוי " קבורת הסנהדרין " . בכל קיר ניתן לקבור עד 4 קומות כשגובה כל קבר אינו עולה על 80 ס"מ .

כל שיטות הקבורה הנ"ל הותאמו ע"י אדריכלים ובעלי מקצוע וקיבלו את ההיתרים והאישורים של המשרד לשירותי הדת .

עם החלטה על קבורה רוויה , יהפכו מעתה שיטות קבורה אלו השיטות היחידות לקבורת אדם בישראל , מלבד הפריווילגיה הקיימת לרכישת חלקות בין לאדם בהיותו בחיים ובין רכישה לנפטר מיד עם פטירתו וכמובן הסכומים הנדרשים לתשלום הינם גבוהים ובמזומן .התשלומים שיגבו במקרים אלה ירוכזו למימון יצירת פתרונות קבורה בשיטה הרוויה . אך מסתבר ששיטות קבורה אלו אינן מניחות את הדעת לכל חוגי היהדות . כך למשל היהדות הליטאית יצאה בהתקפה חריפה על השיטה וקראה להתנגד בכל תוקף לכל שיטות הקבורה הרוויה וכינתה את השיטות הללו במונח המעורר סלידה בחוגים החרדים " הרפורמה בשרות הקבורה " . עם או ללא התנגדות זרמי יהדות כלשהם לשיטות הקבורה הרוויה , המיזם כבר יצא לדרך ובכל בתי עלמין הגדולים החלו כבר לקבור את הנפטרים בשיטות אלו , גם אם לא תמיד דעת משפחות הנפטרים נוחה מהן . בקבורה רוויה , תם עידן של קבורת שדה , כלומר חלקה לנפטר אחד בלבד בבית עלמין . לסיום , מה שנותר הוא להמליץ לכל אלה ששיטות אלו לא גורמות להן לנחת רוח , לשקול במלוא הרצינות וכובד המשקל לרכוש חלקות בבתי עלמין לבני המשפחה ובעיקר לבני הזוג החפצים בכך , בעודם בחיים . המשרד לשרותי דת יצא במסע הסברה על המיזם החדש , כך שמשפחות הנפטרים לא יתמודדו מול המיזם בהפתעה גמורה ואם ניתן במקומות שקיימת אפשרות , יגיעו בהחלטה מגובשת על סוג קבורה הנראית להם לקבורת הנפטר .

ובילע המוות לנצח ומחה כל דמעה ונאחל לכל הקוראים ולבני משפחותיהם אריכות ימים ושנים בבריאות איתנה .

קרית שאול