בית כנסת עולי משהד שבזי תל אביב

עם גידול האוכלוסיה המשהדית בתל אביב ומעבר המשפחות שהתגוררו בשכונות קריית שלום ושכונת שפירא לאיזור המרכזי יותר של העיר סביב שכונת נווה צדק , הוכר הצורך בהקמת בית כנסת חדש ונוסף לטובת האוכלוסיה הזאת .

היוזמים בהקמת בית הכנסת חיפשו ומצאו את בית מטלון ואישרו שהמקום מתאים להפיכתו לבית כנסת לקהילה .

משה יצחק מטלון היה מבוני תל אביב , ונמנה עם יוזמי הקמת השכונות בתל אביב. 

ביוזמת המתנדבים ובשיתוף פעולה עם חברי הוועד המרכזי לאנוסי משהד , הוחל במגבית ואיסוף תרומות לרכישת המקום .

הבית כלל מבנה מגורים ששימש את משפחת מטלון ולידו בוסתן ובו עצי פרי שכללו רימון , תות עץ , חרוב , זית , בלוט , ועוד .

תחילה , הועברה הבעלות על הבית לידי קבוצת רוכשים שמנתה את: פרג'ולה אימני, שוקרלה אסמעיל לוי, אקא זדה אחיזו ועזטולה לויאן ובהמשך בוצעו שינויים במבנה לצורך התאמתו עבור בית הכנסת אנוסי משהד.  

את שלושת החדרים הפכו לאולם תפילה, המחסן הפך למגורי השמש, ונפתחו פתחים מעזרת נשים אל האולם המרכזי. הכניסה אל הבית ואל בית הכנסת הייתה דרך השער המסוגנן בקצה רחוב תחכמוני.

בית הכנסת היווה בית כנסת מרכזי לאנוסי משהד בתל אביב במשך מעל 40 שנה ונערכו בו מלבד התפילות גם חוגי הכנת חתני בר מצווה לקריאה בתורה וגם בית הכנסת שימש גם כמרכז חברתי, בו עסקו חברי הועד בעזרה לקהילה, בתרומות לנזקקים, בוררות בין סכסוכים והשכנת שלום.

נוסח התפילה בבית הכנסת היה ספרדי עם תיקונים שהנהיג הרב עובדיה יוסף.

החדר בכניסה הראשית שימש כמשרד ודרכו ניתן היה לעבור לעזרת נשים שהיה חדר קטן ובו פתחים מקושתים, מהם ניתן היה להשקיף אל האולם הגדול של בית הכנסת.

מהכניסה הצדדית המסוגננת, באגף הדרומי נכנסו אל החצר וממנה אל החלל הגדול של בית הכנסת בו ניצבה הבמה וארון הקודש.

מימין לכניסה, היתה דירתו של השמש בה ניתן לזהות כיום ציורי קיר ששרדו. 

בשנת 1991 קרסה התקרה בחדר השמש, ובשנת 1995 נהרסה חומת הכורכר התוחמת את החצר בשל סכנת התמוטטות. 

בית הכנסת זה נמצא בשכונת נווה צדק בתל אביב ברחוב עין גנים 4 , אך לעת עתה , הוא סגור לפי צו עיריית ת"א עקב סכנת התמוטטות .


בראיון שנערך עם מר ציון אהרוני שומר בית הכנסת, הוא העיד כי בתקופה בה הוא שימש כשומר המבנה, התדרדר מצבו הפיזי של הבית והוא הלך והתפורר.

בשנות השבעים שימש בתפקיד רב בית הכנסת "מולה חליל", הרב הראשי של יהודי משהד בארץ ואישיות נערצת על בני הקהילה.

במהלך השנים התפזרו בני הקהילה ואוכלוסיית המתפללים התדלדלה. לכן, בהמשך נדד בית הכנסת אנוסי משהד לכתובת חדשה בצפון העיר ברחוב יהושע בן נון 63, למקום ששימש עד אז כאולם שמחות " אולמי נורדאו.